Need help?

+234 (0) 803 3900 853, +234 (0) 813 3959 245 principal@taidob.org

TAIDOB COLLEGE
ASERO, ABEOKUTA

QUALIFYING EXAMINATION RESULT

The underlisted are the names of Successful Candidates in the School’s Qualifying Examination conducted on Thursday 2nd & Friday 3rd of August, 2018.

Parents/Guardians are hereby urged to collect letters of admission for their Children/wards from the Administrative Office (Exam and Records) of the School, starting from Wednesday, 8th August, 2018.

S/N

NAMES

CLASS

 

JS2

 

1

OGUNTOKE Gideon Jesudarasimi

JS 2

2

ADEBISI Darasola Olorunferanmi

JS 2

3

ADEBAYO Oreoluwa Ayomide Mariam

JS 2

4

ADEOYE Uthman Eniola

JS 2

 

JS3

 

5.

ADEBISI Ifemide Ayanfeoluwa

JS 3

6

OJO Adebola Oludayo

JS 3

 

 

 

SS 1


S/N

NAMES

DEPARTMENT

7

AYO-AJASA Anuoluwa Oluwafolakemi

SCIENCE

8

FERUKE Abolaji Ayodeji

SCIENCE

9

OPEBIYI Ayotomiwa

SCIENCE

10

BALOGUN Eniola Fewaz

SCIENCE

11

ODUMOSU Ayobami Emmanuel

BUSINESS

12

FELIX Boluwatife David

BUSINESS

13

AYOOLA Jesujolalo Blessing

BUSINESS

14

APAMPA Raheem Olanrewaju

BUSINESS

15

AMUSA Ibrahim Oluwabukunmi

ARTS

16

JOLAYEMI Emmanuel Opemipo

ARTS

17

OLANIPEKUN Oladapo Emmanuel

ARTS

18

AKPOJOVWO Oghenetega Oluwanifemi

ARTS

19

ADEFUYE Jesudamiloju Esther

ARTS

20

ADELAKUN Oluwadara Joshua

ARTS

SS 2


S/N

NAMES

DEPARTMENT

21

AKINSANYA Fathia Olamide

SCIENCE

22

AREMU Emmanuel Iteoluwa

ARTS

 

 

 

 

 

 

Mrs. Akinbola A.O
Admin Officer (Exams & Records)
For:  The Principal

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO J.S.1 (ONE) FOR THE 2018/2019 ACADEMIC SESSION

The underlisted are the names of Successful Candidates in the School’s  Supplementary Entrance Examination conducted on Saturday, 7th July, 2018.

Parents/Guardians are hereby urged to collect letters of admission for their Children/wards from the Administrative Office (Exams and Records) of the school, starting from Wednesday, 11th July, 2018/ Log in to your page on our website to print the admission letter.

S/N EXAM.NO NAMES
1. 2018/054 SAMUEL    Emmanuel    Nwachukwu
2. 2018/107 ADEBOYE   Enoch       Abiola
3. 2018/074 BAMIRO    Toluwani    Damilola
4. 2018/031 AYOOLA    Jesusererefunmi   Joy
5. 2018/126 JOLAOSO   Emmanuel   Adesina
6. 2018/115 JOSEPH    Victor   Uyodugbojo
7. 2018/112 SALAMI Olatomiwa   Fathia
8. 2018/057 ALAKIU   Dominion   Ayooluwa
9. 2018/014 IDOWU   Precious    Boluwatife
10. 2018/125 ADENEYE   Oluwatunmise   Toluwanimi
11. 2018/122 AKINTAN    Alexander   Olamide
12. 2018/078 OLUWADAIRO   Mercy   Toluwani
13. 2018123 OBADINA    Oluwatobiloba  Olajumoke
14. 2018/094 ADEWUSI Mariam    Adeyinka
15. 2018/068 BABALOLA   Taoreed  Eniola
16. 2018102 OJUOLA  Hamidah  Akorede
17. 2018/002 KOLAWOLE   Joy   Ayomide

 

COLLEGE
ASERO, ABEOKUTA

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO J.S.1 (ONE) FOR THE 2018/2019 ACADEMIC SESSION

The underlisted are the names of Successful Candidates in the School’s Late-Entrance Examination conducted on Saturday, 9th June, 2018.

Parents/Guardians are hereby urged to collect letters of admission for their Children/wards from the Administrative Office (Exams and Records) of the school, starting from Tuesday, 19th June, 2018/ Log in to your page on our website to print the admission letter.

S/N EXAM.NO

NAMES

1. 2018/066

ADESEMOWO Oluwajomiloju David

2. 2018/000

SARAKI  Fiyinfoluwa

3. 2018/000

OLURIN Eyitayo Olaoluwa

4. 2018/104

OKEYODE John Ayooluwa

5. 2018/098

AKINOLA Daniel Kolawole

6. 2018/086

IDOWU Tolulope Daniel                                     

7. 2018/112

YUSUF  Huzayfah  Olabimtan

8. 2018/105

AKIINWUNMI Kanyinsola

9. 2018/032

OLOFIN Esther Oreoluwa

10. 2018/025

SALAKO Adedayo Hephzibah

11. 2018/023

ONOFOWORA Hephzibah  Oluwanifemi

12. 2018/101

OLOYEDE Sophia  Ariike

13. 2018/021

THOMAS Tehillah Oluwamayowa

14. 2018/106

BALOGUN Farhaan Oluwasemilore

15. 2018/082

ADELEKAN Omobola Marianne

16. 2018/033

TOVISEDE John Dona

17. 2018/000

SARAKI Fogofoluwa

18. 2018/117

BANKOLE Hafeez Olawale

19. 2018/109

ODIDI Mercy  Anjolaoluwa

20. 2018/049

DELE Oluwatomisin Zyeedah

21. 2018/113

SOTANNDE Fareedah   Omogbemisola

22. 2018/035

OLATOYE Timileyin Samuel

23. 2018/016

OLAWUNMI Amirat Oyinkansola

24. 2018/092

OYINLUSI Emmanuel  Akorede

25. 2018/022

AYOOLA Bright Samuel

26. 2018/093

BABATUNDE Kanyinsola Esther

 

27. 2018/043

KAFIDIPE Kehinde Hassanat

 

Mrs. Akinbola A.O
Admin Officer (Exams & Records)
For:  The Principal

TAIDOB COLLEGE
ASERO ABEOKUTA

RE: ADMISSION FOR 2018/2019 ACADEMIC SESSION

The following underlisted students are advised to re-write the entrance examination on Saturday, 7th July, 2018 when the Entrance Examination will hold. Such students will not need to buy new application forms and should only come with their writing materials as usual.

The College management has scheduled tutorial classes for the students in this category within the college premises on Saturday 23rd and Saturday 30th of June respectively. In addition, CBT practices will take place to further prepare the students for the entrance examination.

The venue remains the College premises and the commencement time is 10:00am prompt.

S/N NAMES  EXAM NO
1 ADELAKUN Oluwadarasimi 2018/059
2 ADEBOYE Enoch  Atilola 2018/107
3 IDOWU Precious Bolutife 2018/014
4 JOSEPH Victor Uyodugbojo 2018/115
5 ADEWUSI Mariam Adeyinka 2018/094
6 ISHOLA Emmanuel Blessing 2018/024
7 SALAMI Olatomiwa Fathia 2018/110
8 OLUWADAIRO Mercy Tioluwani 2018/078
9 BABALOLA Taoreed Eniola 2018/068
10 ADENIJI Waris Olaoluwa 2018/114
11 AKINYELE Oyinkansola Sophiat 2018/003
12 ALAKIU Dominion Ayooluwa 2018/057
13 IDOWU Roseline Mojisola 2018/103
14 ABDULAZEEZ Muhammed Olawale 2018/046
15 OLUDELE Samuel Olawaseyi 2018/116
16 ODEKUNLE Julianah Olatunbosun 2018/111
17 OJUOLA Hamidah Akorede 2018/102
18 ABDUL-RASAQ Al-ameen Olaitan 2018/099
19 AKANBI Quareebat Oluwaferanmi 2018/064
20 ADESINA Moyosoreoluwa faith 2018/084
21 SAMUEL Emmanuel Nwachukwu 2018/054

MRS. AKINBOLA A.O.
Admin. Officer (Exams & Records)
For. The principal

TAIDOB COLLEGE

ASERO, ABEOKUTA

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO J.S.1 (ONE) FOR THE 2018/2019 ACADEMIC SESSION

The underlisted are the names of Successful Candidates in the School’s Entrance Examination conducted on Saturday, 14th April, 2018.

Parents/Guardians are hereby urged to collect letters of admission for their Children/wards from the Administrative Office (Exams and Records) of the school, starting from Friday, 20th April, 2018.

S/N EXAM.NO NAMES
1. 2018/017 FASOLA Praise Oyinkansola
2. 2018/090 ERINOSO-ADEKUNLE funmilola Praise
3. 2018/048 MALOMO Enoch Oluwanifemi
4. 2018/080 OYETADE Abdulraheem Akorede
5. 2018/004 AJALA Oluwatumise Esther
6. 2018/047 ADEBANJO Oreoluwa Eyioluwase
7. 2018/080 SANYA Oluwasegun Emmanuel
8. 2018/083 LAMIDI Ashraf Olamilekan
9. 2018/088 TAIWO Abdullah Jubril
10. 2018/039 ADENEKAN Obaloluwa Adedamola
11. 2018/011 SOMIDE Oluwatomisin Martins
12. 2018/045 FADIJI Oluwatimileyin Ayodeji
13. 2018/040 ADERINBOYE Oluwafunmilayo Sharon
14. 2018/062 IGANYA Ufedo Emmanuel
15. 2018/010 AKANBI Abdulrahman Olayiwola
16. 2018/097 ADEBESIN Ayooluwa Victor
17. 2018/042 ROJAYE Temitayo Oluwanifemi
18. 2018/037 OLUWOLE Oyinlola Omobewaji
19. 2018/069 BADA Oluwajomiloju Emmanuel
20. 2018/038 AKINPELU Feyisola Lucky
21. 2018/071 AHMED Aliyah Oladeji
22. 2018/053 OLALEYE Abdulraqeeb Olasubomi
23. 2018/070 QODRI Jubreel Abayomi
24. 2018/052 OMOTAN Ayomide Emmanuel
25. 2018/056 KAJOLA Mercy Mary
26. 2018/007 ADEOLUWA Fiyinfolwa Grace
27. 2018/081 SEGUN Olutommiwa Korede
28. 2018/085 EDWIN Adriel Ewomazino
29. 2018/044 KAFIDIPE Hassan Taiwo
30. 2018/095 AWOYALE Adedamola Elizabeth
31. 2018/019 IYIOLA Halimat Omoteniola
32. 2018/070 MALOMO Hamzah Ebunoluwa
33. 2018/098 FASANYA Oluwatimilehin Emmanuella
34. 2018/075 AWOTUNDE Oluwanifemi Akorede
35. 2018/041 SHANGOTOLA Arland Omowonuola
36. 2018/067 ODEBIYI Oluwatosin Fadilat
37. 2018/006 SOYINKA Eniola Oluwafirekunmi
38. 2018/015 AFOLAYAN Emmanuel Oluwatimilehin
39. 2018/051 IKUMOGUNNIYI Loretha Bisola
40. 2018/016 ONUNKWOR Benedict Chukwunonso

41.

2018/063 OLUOMO Oyeyemi Babajide
42. 2018/013 AJIBOYE Atinuke Salem
43. 2018/089 LEMBOYE Sodiq Oluwagbemileke
44. 2018/058 OGUNMOKUN Fikunayomi Enoch
45. 2018/001 OLUBODE David Nifemi
46. 2018/008 OMOTUNDE Folawe Moyinoluwa
47. 2018/005 OLUJIMI Oluwafadekemi Favour
48. 2018/079 TAIWO Anjolaoluwa Rebecca
49. 2018/055 ABASS Ademola Olawale
50. 2018/036 EGBEDEYI Oluwamayowa Oyinlola
51. 2018/020 JUNAID Abdullahi-niyass Mobolaji
52. 2018/060 BANKOLE James Adeyemi
53. 2018/009 LAWAL Olamide Treasure
54. 2018/034 KEHINDE Ireoluwa Peace
55. 2018/061 ADEKANMBI David Adedoyin
56. 2018/072 JOLAOSO Micheal Temidayo
57. 2018/073 SANNI Abdulmajeed Adeyinka

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO J.S.1 (ONE) FOR THE 2017/2018 ACADEMIC SESSION

The underlisted are the names of Successful Candidates in the School’s Entrance Examination conducted on Saturday, 17th June, 2017.

Parents/Guardians are hereby urged to collect letters of admission for their Children/wards from the Administrative Office (Exams and Records) of the school, starting from Wednesday, 21st June 2017.

S/N

EXAM.NO

NAMES

1.

2017/084

AMALI Mercy Chioma

2.

2017/088

OLUSEYE Olaseni Modeniola

3.

2017/058

DONATUS Precious Oluwadamilola

4.

2017/093

FASAYEDE Oluwasemilore

5.

2017/092

ADEKANBI Fuad Fadeshakin

6.

2017/013

AJAYI Olusegun Ifeoluwa

7.

2017/107

ADELEYE Ayoola Oluwatofunmi

8.

2017/090

FATOBERU Joseph Inioluwa

9.

2017/040

ALAKIU Covenant Olabumola

10.

2017/061

AWOJOBI Victoria Emmanuelle

11.

2017/086

BAYODE Covenant Funmike

12.

2017/037

RAHMAN Habeeblah Oluwadarasimi

13.

2017/041

AKINNEHIN Peace Oluwasegun

14.

2017/035

ODUNLAMI Monisola Blessing

15.

2017/094

SARAKI Oluwaseyi Emmanuel

16.

2017/099

AFOLAYAN Oluwademilade David

17.

2017/048

SOTAYO Oluwabukola Fathia

18.

2017/079

AKANNI Mariam Omolola

19.

2017/027

OGUNJOBI Anjolaoluwa Emmanuel

20.

2017/098

OLUBORODE Toluwalase Eniola

21.

2017/014

ADEOYE Ayotunde Emmanuel

22.

2017/065

ESHINLOKUN Faruk Adewunmi

23.

2017/108

OTUNUGA Oluwatobi Abake

24.

2017/047

EKUNOLA Oyinlola Grace

25.

2017/072

AFOLABI Ifeoluwa Peace

26.

2017/059

SALAAM Aliyyah Olawanle

27.

2017/083

MAJEOBAJE Basit Ayotunde

28.

2017/096

TAOHEED Yazid Kolawole

29.

2017/038

AWOYALE Adedamola Elizabeth

30.

2017/085

OYELAMI Oyewale Oluwagbemiga

31.

2017/036

SHAFA Israel Olunifemi Mobolaji

32.

2017/052

IRIEKPEN Ohiorenua Olamotse

33.

2017/081

SANNI Barakat Aduke

34.

2017/087

AREMU Naimot Ifeoluwa

35.

2017/023

SHITTU Micheal Oluwatobiloba

36.

2017/097

KANIMODO Ridwan Adetunji

37.

2017/069

OGUNWEDE Samuel Oluwaseyi

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO J.S.1 (ONE) FOR THE 2017/2018 ACADEMIC SESSION

The underlisted are the names of Successful Candidates in the School’s Entrance Examination conducted on Thursday, 3rd August, 2017.

Parents/Guardians are hereby urged to collect letters of admission for their Children/wards from the Administrative Office (Exams and Records) of the school, starting from Wednesday, 9th August, 2017.

S/N EXAM.NO

NAMES

1. 2017/112

SOETAN Excel Similoluwa

2. 2017/089

FAGBEMI Victoria Tobiloba

3. 2017/110

OMOWAYE Comfort Oluwatoyin

4. 2017/082

AROYEWUN Zainab Okikiola

5. 2017/074

OWOLABI Eniola Deborah

6. 2017/103

OMOTOSHO Stephen Adedamola

7. 2017/073

AYORINDE Mastura Arinola

8. 2017/116

FABUNMI Oluwasemilogo Clement

9. 2017/120

IBIDUN Daniel Olufunso

10. 2017/123

MADU Peculiar Oluebube

RE: ADMISSION FOR 2018/2019 ACADEMIC SESSION

The following underlisted students are advised to re-write the entrance examination on Saturday, 9th June, 2018 when the late entrance examination will hold.

Such students will not need to buy new application forms and should only come with their writing materials as usual.

The venue remains the College premises and the commencement time is 9:00am prompt.

S/N

NAMES

EXAM NO

1

OYINLUSI Emmanuel Akorede 2018/092

2

OKOBOH Kelvin Olatomiwa 2018/065

3

DELE Oluwatomisin Zyeedah 2018/049

4

KAFIDIPE Kehinde Hassanat 2018/043

5

OGUNLEYE Victor Omoniyi 2018/012

6

OLUWADAIRO Mercy Toluwani 2018/078

7

ADEWUSI Mariam Adeyinka 2018/094

8

OLAWUNMI Amirat Oyinkansola 2018/016

9

BABATUNDE Kanyinsola Esther 2018/093

10

BABALOLA Taoreed Eniola 2018/066

11

BAMIRO Toluwani Damilola 2018/074

12

ALAKIU Dominion Ayooluwa 2018/057

13

ADIGUN Oyinkansola Mubarak 2018/087

14

AKINYELE Oyinkansola Sophiat 2018/003

15

ADEYEMI Sekinat Idera 2018/077

16

OLATOYE Timileyin Samuel 2018/035

17

ABDULAZEEZ Muhammed Olawale 2018/046

18

ADELAKUN Oluwadarasimi Esther 2018/058

19

AKANBI Quarrebat Oluwaferanmi 2018/064

MRS. AKINBOLA A.O.

Admin. Officer (Exams & Records)

For. The principal