ADMISSIONS

Admission Status & List

TAIDOB COLLEGE

ASERO, ABEOKUTA

QUALIFYING EXAMINATION RESULT

The underlisted are the names of Successful Candidates in the School’s Qualifying Examination conducted on Thursday 3rd & Friday 4th of August, 2017.

Parents/Guardians are hereby urged to collect letters of admission for their Children/wards from the Administrative Office (Exam and Records) of the School, starting from Monday, 14th August, 2017.

S/N

NAMES

CLASS

1

OMONIYI Temitayo Victor

JS 1

2

HUSSAINI Adeola Nafisat

JS 2

3

ADEFOLU Boluwatife Adedamola

JS 2

4

OGUNWEMIMO Moyosoreoluwa Ambrose

JS 3

5

OLAKUNLE Oluwatomisin Elijah

JS 3

SS 1

S/N

NAMES

DEPARTMENT

6

SONUGA Mariam Zainab

BUSINESS

7

AKERELE Jennifer Esther

ARTS

8

AREMU Abiodun Mujib

SCIENCE

9

FABUNMI Olajumoke Mary

BUSINESS

10

OYEWALE Samuel Inioluwa

SCIENCE

11

OLUYEMI Precious Dolapo

BUSINESS

12

AFOLABI Latifat Titilayo

ARTS

13

ADENIJI Sadiq Adeola

SCIENCE

14

AKANNI .O. Tope Foluso

SCIENCE

15

AKANNI .O.Tosin Foluso

SCIENCE

SS 2

S/N

NAMES

DEPARTMENT

16

ADEBISI Moshukura Omolara

ARTS

17

OLAGBAIYE Olatomilade Nnamdi

ARTS

18

AKINTUNDE Goodness Fiyinfoluwa

SCIENCE

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO J.S.1 (ONE) FOR THE 2017/2018 ACADEMIC SESSION

The underlisted are the names of Successful Candidates in the School’s Entrance Examination conducted on Thursday, 3rd August, 2017.

Parents/Guardians are hereby urged to collect letters of admission for their Children/wards from the Administrative Office (Exams and Records) of the school, starting from Wednesday, 9th August, 2017.

S/N

EXAM.NO

NAMES

1.

2017/112

SOETAN Excel Similoluwa

2.

2017/089

FAGBEMI Victoria Tobiloba

3.

2017/110

OMOWAYE Comfort Oluwatoyin

4.

2017/082

AROYEWUN Zainab Okikiola

5.

2017/074

OWOLABI Eniola Deborah

6.

2017/103

OMOTOSHO Stephen Adedamola

7.

2017/073

AYORINDE Mastura Arinola

8.

2017/116

FABUNMI Oluwasemilogo Clement

9.

2017/120

IBIDUN Daniel Olufunso

10.

2017/123

MADU Peculiar Oluebube

The underlisted are the names of Successful Candidates in the School’s Entrance Examination conducted on Saturday, 17th June, 2017.

Parents/Guardians are hereby urged to collect letters of admission for their Children/wards from the Administrative Office (Exams and Records) of the school, starting from Wednesday, 21st June 2017.

S/N

EXAM.NO

NAMES

1.

2017/084

AMALI Mercy Chioma

2.

2017/088

OLUSEYE Olaseni Modeniola

3.

2017/058

DONATUS Precious Oluwadamilola

4.

2017/093

FASAYEDE Oluwasemilore

5.

2017/092

ADEKANBI Fuad Fadeshakin

6.

2017/013

AJAYI Olusegun Ifeoluwa

7.

2017/107

ADELEYE Ayoola Oluwatofunmi

8.

2017/090

FATOBERU Joseph Inioluwa

9.

2017/040

ALAKIU Covenant Olabumola

10.

2017/061

AWOJOBI Victoria Emmanuelle

11.

2017/086

BAYODE Covenant Funmike

12.

2017/037

RAHMAN Habeeblah Oluwadarasimi

13.

2017/041

AKINNEHIN Peace Oluwasegun

14.

2017/035

ODUNLAMI Monisola Blessing

15.

2017/094

SARAKI Oluwaseyi Emmanuel

16.

2017/099

AFOLAYAN Oluwademilade David

17.

2017/048

SOTAYO Oluwabukola Fathia

18.

2017/079

AKANNI Mariam Omolola

19.

2017/027

OGUNJOBI Anjolaoluwa Emmanuel

20.

2017/098

OLUBORODE Toluwalase Eniola

21.

2017/014

ADEOYE Ayotunde Emmanuel

22.

2017/065

ESHINLOKUN Faruk Adewunmi

23.

2017/108

OTUNUGA Oluwatobi Abake

24.

2017/047

EKUNOLA Oyinlola Grace

25.

2017/072

AFOLABI Ifeoluwa Peace

26.

2017/059

SALAAM Aliyyah Olawanle

27.

2017/083

MAJEOBAJE Basit Ayotunde

28.

2017/096

TAOHEED Yazid Kolawole

29.

2017/038

AWOYALE Adedamola Elizabeth

30.

2017/085

OYELAMI Oyewale Oluwagbemiga

31.

2017/036

SHAFA Israel Olunifemi Mobolaji

32.

2017/052

IRIEKPEN Ohiorenua Olamotse

33.

2017/081

SANNI Barakat Aduke

34.

2017/087

AREMU Naimot Ifeoluwa

35.

2017/023

SHITTU Micheal Oluwatobiloba

36.

2017/097

KANIMODO Ridwan Adetunji

37.

2017/069

OGUNWEDE Samuel Oluwaseyi

RE: ADMISSION FOR 2017/2018 ACADEMIC SESSION

The following underlisted students are advised to re-write the entrance examination on Thursday, 3rd August, 2017 when the late entrance examination will hold.

Such students will not need to buy new application forms and should only come with their writing materials as usual.

The venue remains the College premises and the commencement time is 9:00am prompt.

S/N

NAMES

EXAM NO

1

OWOLABI Eniola Deborah

2017/074

2

AROYEWUN Zainab Okikiola

2017/082

3

AYORINDE Mistura Arionla

2017/073

4

OLUWAOLEGAN Blossom Omolaja

2017/078

5

RAHEEM Raheemat Temidayo

2017/104

6

OMOTOSHO Stephen Adedamola

2017/103

7

TOFISEDE John Thonah

2017/102

8

SORINOLA Folasayo

2017/091

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO J.S.1 (ONE) FOR THE 2017/2018 ACADEMIC SESSION

The underlisted are the names of Successful Candidates in the School’s Entrance Examination conducted on Saturday, 22nd April, 2017.

Parents/Guardians are hereby urged to collect letters of admission for their Children/wards from the Administrative Office (Exams and Records) of the school, starting from Tuesday, 2nd May 2017.

S/N

EXAM.NO

NAMES

1.

2017/011

ADEBAYO Oluwakayode Divine

2.

2017/009

OJEDELE Olatomiwa David

3.

2017/039

SOKUNBI Simisola Opemipo

4.

2017/022

SOFELA Ayomide Joshua

5.

2017/053

GANIYU Habibat Toluwalase

6.

2017/045

SONEYE Oluwasemilore Iteoluwakiisi

7.

2017/046

AKINTUNDE Imran Adekunle

8.

2017/016

OLAJUMOKE Elizabeth Toluwanimi

9.

2017/034

ADEYINKA Hassan Adeola

10.

2017/064

IGE Ademola Mojeed

11.

2017/068

OBAJULUWA Erioluwa Temiloluwa

12.

2017/007

FAYOMI Esther Oluwabusayo

13.

2017/003

OAMEN Victoria Iziegbe

14.

2017/021

ADEDIRAN-ADEKUNLE Esther Moyosoreoluwa

15.

2017/050

AJAYI Oluwafeolami Solomon

16.

2O17/020

LEWIS Oluwateniolami Faith

17.

2017/057

FALOLU Moyinoluwa Maureen

18.

2017/025

YUSUF Moridiyah Eniola

19.

2017/004

ADISA Mojisola Roseline

20.

2017/010

ADEEKO Oluwajoba Ayomide

21.

2017/028

OYERO Ifeoluwa Pamilerin

22.

2017/031

ALONGE Ibukunoluwa Henry

23.

2017/054

OMOTESO Zainab Ayomide

24.

2017/055

FALAYI Oluwapelumi Daniel

25.

2017/008

LIKINYO Ayotomide Emmanuel

26.

2017/017

KERIPE Similoluwa Esther

27.

2017/002

AFOLAOGUN Toluwalase Rebecca

28.

2017/006

FOLORUNSHO Temiloluwa Tolulope

29.

2017/029

DADA Emmanuel Temidayo

30.

2017/043

TALABI Jesumijuwonlo Oyindele

31.

2017/062

ORIOLA Christopher Opemipo

32.

2017/066

ENITAN Kehinde Sinaayomi

33.

2017/056

SONEYE Mofiyinfoluwa Samuel

34.

2017/005

LAWAL Oluwatimilehin Oluwadarasimi

35.

2017/030

FASANYA Gideon Mofe-Damini

36.

2017/044

AKINLADE Jadesola Halimat

37.

2017/042

SOJOBI Ifedolapo Omowale

38.

2017/015

OLIUNDE Oluwaferanmi Gift

39.

2017/018

ADETORO Rukayat Amope

40.

2017/051

ADEBANJO Moyosola Hilary

41.

2017/060

IDOWU Isreal Babatunde

42.

2017/067

AJAYI Juliet Darasimi

43.

2017/071

BUBA Daniel Nosa

44.

2017/012

AKINLOLU Faith Mofiyinfoluwa

45.

2017/019

AKOREDE Nofisat Oyindamola

46.

2017/033

JESUBIYI Daniel Eyitayo

47.

2017/001

ABASS Abibat Morinsola